5 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

⠀⠀⠀ ⠀5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цього дня 1972 року в Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля, наслідком якої стало створення Програми Організації об’єднаних націй з довкілля (ЮНЕП).
⠀⠀⠀ ⠀Приводом до проведення цієї всесвітньої акції послужило звернення, що надійшло 11 травня 1971 року генеральному секретареві ООН. Звернення підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв’язку із забрудненням навколишнього середовища. «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами» – так було поставлене питання в цьому зверненні.
⠀⠀⠀ ⠀Охорона навколишнього природного середовища – система державних і суспільних заходів (технологічних, економічних, адміністративно-правових, просвітницьких, міжнародних), спрямованих на збереження та розвиток природоохоронного руху і природних ресурсів.
⠀⠀⠀ ⠀
Всесвітній день охорони навколишнього середовища є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.
⠀⠀⠀ ⠀
У цей день проводяться різноманітні заходи – вуличні мітинги, “зелені” концерти, конкурси творів і плакатів у дитячих таборах, кампанії з утилізації відходів, прибирання територій, інші природоохоронні акції тощо. Ми всі живемо на одній планеті, і забруднюючи її, шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Кожен для себе повинен знайти шляхи, для покращання навколишнього середовища. Можливо, хтось прибере сміття в своєму дворі, а дехто просто не залишить слідів свого перебування на природі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо про його охорону та збереження природних скарбів.
⠀⠀⠀ ⠀
Тема 2023 року зосереджена на вирішенні питання забруднення пластиком у рамках кампанії #BeatPlasticPollution.
⠀⠀⠀ ⠀
Світ затоплений пластиком. Щорічно виробляється понад 400 мільйонів тонн пластику, половина з яких призначена для одноразового використання. З них менше 10 відсотків переробляється. За оцінками, 19-23 мільйони тонн потрапляють в озера, річки та моря. Сьогодні пластик забиває наші звалища, вимивається в океан і згорає в токсичний дим, що робить його однією з найбільших загроз для планети.
⠀⠀⠀ ⠀
Крім того, мікропластик, що утворюється із пластикових відходів, потрапляє в їжу, яку ми їмо, воду, яку ми п’ємо, і навіть повітря, яким ми дихаємо. Багато пластикових виробів містять небезпечні добавки, які можуть становити загрозу нашому здоров’ю.
⠀⠀⠀ ⠀
Найбільше, що зараз потрібно, так це сплеск громадського та політичного тиску для збільшення та прискорення дій з боку урядів, компаній та інших зацікавлених сторін для вирішення цієї кризи. Це підкреслює важливість цього Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, який мобілізує дії з усіх куточків світу.
⠀⠀⠀ ⠀
Всесвітній день навколишнього середовища 2023 року продемонструє, як країни, компанії та окремі люди вчаться використовувати матеріали більш екологічно, вселяючи надію, що одного дня забруднення пластиком піде в історію.
⠀⠀⠀ ⠀
Всесвітній день навколишнього середовища у 2023 році проводиться Кот-д’Івуаром у партнерстві з Нідерландами.
⠀⠀⠀ ⠀
Кот-д’Івуар демонструє лідерство в кампанії проти забруднення пластиком. З 2014 року він заборонив використання пластикових пакетів, підтримуючи перехід до багаторазової упаковки. Найбільше місто країни, Абіджан, також стало центром екологічно орієнтованих стартапів.|
⠀⠀⠀ ⠀
Цього року Всесвітній день навколишнього середовища буде підтриманий урядом Нідерландів, які є однією з країн, які вживають амбітних заходів у рамках життєвого циклу пластику. Вона є учасником Глобального зобов’язання щодо нової економіки пластику та членом Глобального партнерства із забруднення пластиком і морського сміття.
⠀⠀⠀ ⠀
«Не можна ігнорувати забруднення пластиком та його шкідливий вплив на здоров’я, економіку та довкілля. Потрібні термінові дії. У той же час нам потрібні справжні, ефективні та надійні рішення», – сказала Вівіанн Хейнен, міністр навколишнього середовища Нідерландів. «У рамках кількох політик, спрямованих на пластик, Нідерланди та європейське співтовариство в цілому повністю віддані скороченню виробництва та споживання одноразового пластику, який можна і потрібно замінити довговічними та стійкими альтернативами».
⠀⠀⠀ ⠀
З використанням матеріалів:  https://www.worldenvironmentday.global/about/theme-host.

Необхідно жити в гармонії з природою шляхом трансформаційних змін у нашій політиці та виборі в напрямку більш чистого та екологічного способу життя!