Всесвітній день моніторингу якості води

18 вересня, починаючи з 2003 р., за ініціативи Американського фонду чистої води відзначається екологічне свято – Всесвітній день моніторингу води, або Всесвітній день моніторингу якості води (World Water Monitoring Day). Спочатку цей День планувалося відзначати 18 жовтня у річницю прийняття Закону США щодо чистої води від 18 жовтня 1972 р., відповідно якому розпочалися відновлення та охорона водних ресурсів країни. Але у 2007р. дата була змінена на 18 вересня, щоб полегшити проведення моніторингу водних об’єктів в тих частинах світу, де температура у цей час досягає рівня замерзання води.

Цей День став глобальною інформаційно-освітньої програмою, що проводиться за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA), та спрямована на підвищення обізнаності суспільства про проблеми водних ресурсів планети, про важливість захисту їх від забруднення, й надає можливість кожному прийняти участь у проведенні базового моніторингу стану місцевих водойм.

В цей День усім бажаючим (дітям, студентам, дорослим) пропонується провести ряд нескладних тестів для визначення якості води у місцевих річках, озерах та інших водних джерелах (на температуру, кислотність, каламутність води, розчинений кисень). Слід зазначити, що тестовий період з метою освоєння навичок проведення базового моніторингу стартує ще у Всесвітній день води (22 березня) та продовжується по грудень. Отримані результати можна публікувати на сайті Всесвітнього дня моніторингу якості води (http://www.worldwatermonitoringday.org/ – сайт WWMD).

З кожним роком у святкуванні Дня моніторингу води приймають участь все більше людей. Так, за даними сайту, в 2011 р. в заходах Дня прийняли участь 340 тис. осіб з 77 країн світу. На сьогодні моніторинг своїх водойм проводять більш ніж 1,5 млн. осіб із 146 країн світу. На сайті WWMD представлена інтерактивна карта з накопиченими результатами моніторингу з 2007р.

Оцінити та простежити якість річок України можна завдяки:

– інтерактивній карті Чиста вода (http://texty.org.ua/water), яку презентували Державне агентство водних ресурсів та Агенція журналістики даних. Цей інструмент створено на основі відкритих даних про якість поверхневих вод, де можна дізнатися про якість води найбільших річкових басейнів України (р. Дунай, р. Дністер, р. Вісла, р. Південний Буг, р. Дніпро, р. Дон);

–        інтерактивній карті Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України  (офіційний сайт Державного агентства водних ресурсів України) (http://monitoring.davr.gov.ua/EcoWaterMon/GDKMap/Index)