16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару

Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем захисту озонового шару.

Цей день відзначається в пам’ять про підписання Монреальського протоколу щодо необхідності збереження озонового шару з 1995 року. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого.

Озоновий шар – шар стратосфери, в межах якого концентрація молекул озону (О3) у середньому в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Товщина озонового шару складає близько 20 км, а максимальна концентрація озону в ньому знаходиться на висоті 18-26 км. від поверхні Землі. Найголовніша функція озонового шару – захист рослин, тварин і людини від шкідливої частини УФ випромінювання Сонця.
Озоновий шар в 1913 році відкрили французькі фізики Шарль Фабрі та Анрі Б’юіссон. А вже у 1985 році науковці встановили, що озоновий шар почав тоншати. Особливо це стосується Антарктики, над поверхнею якої утворилася «озонова діра», в якій концентрація озону може бути в 2-3 рази нижче від звичайної. Це зумовлює підвищення до небезпечно високих рівнів інтенсивності шкідливої частини спектру ультрафіолетового випромінювання.

На середніх географічних широтах європейської частини зменшення щільності озонового шару складає приблизно 6-8%. Наземні і супутникові дослідження показали зменшення озонового шару в зимовий період над Північною півкулею.