20 березня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗЕМЛІ

20 березня – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗЕМЛІ

В календарі міжнародних свят існує два Дня Землі – 20 березня, що  має миротворчу та гуманістичну спрямованість та 22 квітня – має екологічну спрямованість.

За ініціативи ООН 20 березня відзначається Всесвітній День Землі.

Дата 20 березня була обрана і офіційно затверджена у 1971 році ООН для Дня Землі саме тому, що на цей час випадає день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети, пробуджується і оновлюється природа. У зверненні ООН говориться: «День Землі — це спеціальний час, який призначений, щоб привернути увагу всіх людей до усвідомлення планети Земля як їх спільного дому, відчути нашу всеземну спільність і взаємну залежність один від одного».

Засновником цього Дня є відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х роках для того, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища.

Своєрідним прапором Дня Землі є одна з перших фотографій нашої планети з Космосу. І не випадково це свято активно підтримують космонавти, які першими змогли показати світові, наскільки красивою і беззахисною є Земля і як дбайливо треба ставитися до неї.

До Дня Землі приурочується ще одна щорічна подія – голос Дзвонів Миру, який вперше був встановлений в Нью-Йорку, в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у 1954-му році. Перший Дзвін Миру (Peace Bell) був відлитий в 1954 році в знак пам’яті про трагедію японських міст, які пережили ядерне бомбардування. Він відлитий з монет, зібраних дітьми всіх континентів, у нього також вплавлені ордена і медалі, інші почесні знаки людей багатьох країн. Напис на Дзвоні говорить: «Хай живе загальний мир у всьому світі». Дзвін став своєрідним символом глобальної солідарності і став встановлюватися в багатьох великих містах і країнах по всій Землі – Японії (1954), Німеччині, Польщі, Туреччині (1989), Мексиці (1990), Австралії (1992), Монголії (1993), Канаді (1996), Бразилії (1997), Аргентині (1998), Еквадорі (1999), Узбекистані (2003) та інших країнах.

За традицією, щорічно в рамках Дня Землі в переважній більшості країн неодмінно прийнято в перебігу однієї хвилини дзвонити в Дзвін Миру, який є символом мирного життя, дружби і солідарності всіх народів, і закликом до дії в ім’я збереження культури і кращих досягнень людства. І сенс цієї церемонії в тому, щоб протягом цієї хвилини, люди подумали про те, як зберегти нашу прекрасну планету, як покращити життя на ній, відчути себе жителями і частиною Землі.

День Землі – цікаві факти про планету

  1. У Землі є свій прапор – це фото планети з космосу на синьому тлі.
  2. Найбільш витривалий організм на Землі – це тихоходи: у відкритому космосі може вижити 10 днів. Для порівняння людина без спецкостюма – лише 2 хвилини.
  3. Земна доба – це не звичні нам 24 години, а насправді 23 год., 56 хв. і 4 с. Її наукова назва – зоряна доба (це час обертання планети навколо її осі).
  4. Кількість кисню на Землі з часом зменшується: динозаври свого часу жили при більшій кількості кисню. При нинішній «дозі» вони вижити не змогли б.
  5. У Землю кожен день вдаряє 8,6 млн блискавок.

Джерело: https://glavred.info/ua