Проблеми сталого (збалансованого) розвитку Хмельницької області

Проблеми сталого (збалансованого) розвитку Хмельницької області

Круглий стіл – 24.04.2019 р.

 

 

24 квітня 2019 р. кафедра екології Хмельницького національного університету за участі Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги та Подільського екологічного товариства провели Круглий стіл «Проблеми сталого (збалансованого) розвитку Хмельницької області», присвячений Всеукраїнському Дню довкілля.

Модератор круглого столу – Міронова Наталія Геннадіївна, доктор сільськогосподарських наук, завідувач кафедри екології Хмельницького національного університету, голова Хмельницького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги відкрила зібрання наголосивши на екологічній складовій сталого розвитку.

Сталий розвиток (Sustainable development) – загальна концепція стосовно необхідності встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, включаючи їх потребу в безпечному і здоровому довкіллі.

 

 

 

У 50-60-х рр. 20 ст. розвиток пов’язували лише з економічним прогресом та зростанням економічної ефективності. На початку 70-х рр. у зв’язку з несправедливим розподілом прибутків та зі зростанням кількості бідних у країнах, що розвиваються, питання соціальної справедливості були визнані такими ж важливими, як і питання зростання економічної ефективності. Проте зростаюче споживання природних ресурсів призвело до деградації довкілля й негативно вплинуло на здоров’я людей. Реальною загрозою стала проблема «меж зростання», на яку у 1972 році звернув увагу світової громадськості Римський клуб.

Щоб уникнути екологічної кризи, до концепції розвитку необхідно було включити третю мету – збереження довкілля. Вперше це питання було порушено на Конференції ООН з довкілля людини (1972, м. Стокгольм), яка визнала актуальність екологічних проблематики та необхідність створення дієвих міжнародних механізмів для її розв’язання. Термін «сталий розвиток» з’явився у 1980 році, коли вийшла «Всесвітня стратегія охорони природи» (ВСОП), підготовлена Міжнародною спілкою охорони природи (МСОП). Ця стратегія висунула принципово нове положення: збереження природи нерозривно пов’язане з питаннями розвитку. Розвиток суспільства має відбуватися за умови збереження природи. Поняття «сталий розвиток» почали широко застосовувати після публікації у 1987 році звіту Міжнародної комісії з довкілля та розвитку «Наше спільне майбутнє», підготовленого під керівництвом Г.Х. Брундтланд. Концепція сталого розвитку набула провідного статусу після Конференції ООН з довкілля та розвитку (1992, м. Ріо-де-Жанейро) і була відображена в прийнятому на конференції Порядку денному на 21 століття (http://www.sd4ua.org/shho-take-stalij-rozvitok).

Учасниками Круглого столу були викладачі кафедри екології ХНУ, студенти спеціальностей «Екологія» та «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)», представники Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, Управління екології та контролю за благоустроєм міста виконкому Хмельницької міської ради.

Цікаві та змістовні доповіді зробили представники запрошених установ та магістри спеціальності «Екологія».

Із складовими концепції сталого розвитку ознайомила присутніх магістрант спеціальності «Екологія» Підганюк Анастасія у своїй доповіді «Сталий розвиток: світ, країна, регіон».

 

 

 

Присутні дізналися про основні проблеми та перспективи сталого (збалансованого) розвитку природно-заповідного фонду (ПЗФ) Хмельницької області, про що доповіла Хамула Оксана Володимирівна, головний спеціаліст відділу заповідної справи, екологічної мережі та зв’язків з громадськістю Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації. На сьогодні об’єкти та території ПЗФ вимагають повної інвентаризації, яка надасть чітку інформацію та буде підґрунтям для розробки конкретних заходів з їх збереження.

 

 

 

 

Про сталий розвиток лісового господарства Хмельницької області доповів начальник відділу лісового та мисливського господарства Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Лобода Анатолій Федорович.

 

 

Основні проблеми сталого (збалансованого) розвитку міста Хмельницького окреслила Куцка Інна Василівна, начальник відділу з питань екології Управління екології та контролю за благоустроєм міста виконкому Хмельницької міської ради. Вона подякувала за активну участь в акції з прибирання прибережно-захисної смуги р. Кудрянка у межах міста, яка була організована студентами та викладачами кафедри екології.

 

 

Магістрант Шпак Олександра представила результати свого дослідження у доповіді «Динаміка зміни якості вод р. Південний Буг у межах Хмельницької області за період 2009-2018 рр.».

Цікавою та інформативною для присутніх стала доповідь магістрантів Фурман Марини та Гребелюк Ілони «Селективний збір твердих побутових відходів у сучасних умовах та його еколого-економічна доцільність», в якій вони наголосили на необхідності та доцільності впровадження сортування ТПВ населенням. Також магістранти закликали всіх сприяти популяризації селективного збору ТПВ та підвищенню рівня екологічної свідомості населення міста власним прикладом та поширенням інформації у соцмережах.

Всі теми викликали жваве обговорення і саме за його результатами була прийнята резолюція Круглого столу, яку одноголосного підтримали учасники.