3 березня − Всесвітній день дикої природи

3 березня − Всесвітній день дикої природи

20 грудня 2013 року шістдесят восьма сесія Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 березня – день прийняття Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої флори і фауни, що перебувають під загрозою зникнення – Всесвітнім днем дикої природи.

Прийнявши резолюцію, яка проголошує 3 березня Всесвітнім днем дикої природи, 193 члена Генеральної Асамблеї ООН в черговий раз підкреслили цінність для людства дикої природи та усіх її мешканців. Цей День покликаний нагадати нам про необхідність активізації боротьби зі злочинами проти дикої природи, привернути увагу до проблеми браконьєрства, що має далекосяжні екологічні, економічні та соціальні наслідки.

Проблеми збереження довкілля та його окремих складових вже давно стали значним за обсягом напрямком міжнародного співробітництва світової спільноти. Одним із напрямів такої співпраці є забезпечення виконання Конвенції, що регулює міжнародну торгівлю рідкісними видами флори і фауни, відому як СІТЕС, яка була прийнята 3 березня 1973 року у м. Вашингтоні. Під міжнародною охороною на сьогодні знаходиться близько 5600 видів тварин та 30 тисяч видів рослин. Учасниками Конвенції є 180 держав, серед яких і Україна, яка приєдналась до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення, 14 травня 1999 року.

Мета Конвенції – це гарантія того, що міжнародна торгівля дикими тваринами та рослинами не створюватиме загрози їх виживанню. Дика фауна та флора є незамінною частиною природних екосистем Землі, які мають охоронятися для нинішніх та майбутніх поколінь. Держави-учасники Конвенції визнають важливість міжнародного співробітництва, яке буде сприяти захисту деяких видів дикої фауни та флори від надмірної експлуатації в міжнародній торгівлі. Будь-яка торгівля зразками рідкісних видів повинна здійснюватися під неухильним наглядом компетентних наукових установ та адміністративних органів.

З метою збереження дикої флори та фауни Хмельницької області затверджено схему екологічної мережі області (одним із авторів є доцент кафедри екології ХНУ, к. б. н. Л.С. Юглічек), в якій міститься інформація щодо заповідних територій області та екологічних коридорів, що поєднують між собою найбільш цінні та типові для регіону компоненти ландшафтів та біорізноманіття, забезпечують міграцію диких тварин та обмін генетичного матеріалу.

З метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу в області проводяться заходи щодо функціонування національного природного парку «Мале Полісся», «Подільські Товтри», регіонального природного парку «Мальованка». Також, у взаємодії з науковцями краю продовжуються заходи з розширення Переліку видів рослин та оселищ (біотопів), що підлягають особливій охороні на території Хмельницької області.

Кафедра екології Хмельницького національного університету пропонує всім підприємствам, установам та організаціям, студентам та викладачам, батькам та дітям долучитися до популяризації даної тематики, адже Хмельниччині дійсно є чим пишатися!