Громадські слухання в рамках громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності з будівництва енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС

Громадські слухання в рамках громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності з будівництва енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС

11.02.2019 р. у Хмельницькому обласному будинку рад відбулись громадські слухання, які проводить ХАЕС в рамках громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності з будівництва енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС.

Хмельницький осередок Всеукраїнської екологічної ліги (ВЕЛ) підтримує офіційну позицію ВЕЛ щодо добудови 3-го та 4-го енергоблоків, про що було наголошено на слуханнях.

Ризики добудови Хмельницької АЕС полягають в наступному:

  1. Безпека споруд – блоки № 3,4 Хмельницької АЕС були споруджені до 1990 року (основна частина конструкцій). За висновками обстеження та оцінки технічного стану будівельних конструкцій 2006-2007 рр. (Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут «Енергопроект») у наявності механічні пошкодження конструкцій, корозія арматури та металевих елементів залізобетонних конструкцій, іржа та тріщини у бетоні. За оцінкою стану окремих будівельних конструкцій реакторного відділення енергоблоків № 3 та № 4 ХАЕС 2012 р. (Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій) використання будівельних конструкцій можливе тільки після ремонтно-будівельних робіт,  а зовнішні та внутрішні монолітні стіни підземної частини блочної насосної станції блоку № 3 ХАЕС визнані непридатними для експлуатації», частина металевих елементів (сходи, труби) знаходяться в аварійному стані.

У звіті (Звіт з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності будівництва енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС, реєстраційний номер № 201811232231, http://www.energoatom.kiev.ua/uploads/others/OVD_2019_KHNPP_3_4.pdf) зазначено: У 2006-2009 роках був проведений комплекс робіт з обстеження і оцінки технічного стану існуючих будівельних конструкцій і споруд енергоблоків №3,4. Результати цих робіт і виводи показали можливість забезпечення надійності роботи існуючих будівельних конструкцій впродовж подальшого проектного терміну експлуатації енергоблоків з урахуванням виконання усього об’єму ремонтно-відновних робіт, визначених за результатами обстеження і оцінки технічного стану. ДП «Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» (далі НДІБК) виконав експертизу звітних документів щодо обстеження та оцінки технічного стану, включаючи «Програму по обстеженню та оцінці технічного стану будівельних конструкцій будівель та споруд енергоблоків №3, №4 Хмельницької АЕС» та зробив додаткові візуальні та інструментальні обстеження будівельних конструкцій енергоблоків №3 и №4. У своєму висновку ДП «НДІБК» підтвердив можливість забезпечення їх надійної експлуатації під час проведення низки ремонтно-відновлювальних робіт, включаючи підсилення конструкцій. Матеріали з обстежень будівельних конструкцій у 2012 році пройшли комплексну державну експертизу, як вихідні дані для проектування у складі матеріалів Технікоекономічного обґрунтування будівництва енергоблоків №3 та №4 ХАЕС та отримано позитивні висновки.

У 2019 році немає достовірної інформації щодо безпеки використання наявних будівельних конструкцій як фундаменту для ядерних реакторів.

Також проектом добудови не передбачено спорудження нових, додаткових систем безпеки відповідно до вимог стандартів безпеки, які значно змінились із часів будівництва ХАЕС.

  1. Національна безпека.

ДП НАЕК «Енергоатом» декларувало  готовність чеської компанії «SKODA JS a.s.» взяти участь у добудові блоків № 3, 4 ХАЕС. Вибір було здійснено без тендерної процедури чи міжнародного конкурсу.

Власником «SKODA JS a.s.» з 2004 року є російський холдинг «Объединенные машиностроительные заводы», підконтрольний російському ГазпромБанку.

Такі дії суперечать інтересам національної безпеки України та намірам Уряду у цій сфері.

  1. Екологічна безпека

Добудова енергоблоків № 3 та 4 ХАЕС буде мати значний  вплив на довкілля, а саме на річку Горинь, яка є однією з найбільших водних артерій району, у якому розташована станція.

У посушливі періоди року відбувається додатковий забір води насосними станціями, є постійна потреба у додатковому об’ємі води для охолодження двох реакторів ХАЕС. У разі добудови ще двох енергоблоків екосистема водойми буде зруйнована.

 

 

 

 

 

Сучасний стан будівельних майданчиків енергоблоків № 3 та 4 ХАЕС (фото з офіційного сайту ХАЕС)

Протягом усього строку громадського обговорення громадськість має право подавати будь-які зауваження або пропозиції, які, на її думку, стосуються планованої діяльності, без необхідності їх обґрунтування. Зауваження та пропозиції можуть подаватися в письмовій формі (у тому числі в електронному вигляді) та усно під час громадських слухань із внесенням до протоколу громадських слухань. Пропозиції, надані після встановленого строку, не розглядаються.

Тож, якщо вас хвилюють можливі наслідки добудови 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС, ви можете подати власні коментарі та зауваження до звіту з оцінки впливу на довкілля за адресою: m.shimkus@menr.gov.ua. Протягом усього строку громадського обговорення громадськість має право подавати будь-які зауваження або пропозиції, які, на її думку, стосуються планованої діяльності, без необхідності їх обґрунтування. Зауваження і пропозиції приймаються протягом усього строку громадського обговорення (за інформацією з сайту ХАЕС, дата проведення останніх громадських слухань – 21.02.2019 (м. Івано-Франківськ)).